Atatürk’e Ait Olduğu İddia Edilen Demeç

Fox Tv Ana haber sunucusu Fatih Portakal, dün Twitter hesabından 7 Aralık 1927 tarihinde Atatürk’e ait olduğu iddia edilen bir metin paylaştı. Metnin kaynağı belli olmamakla birlikte, son günlerde sosyal medyada hızla yayılmaktadır.

Fatih Portakal

İşte Fatih Portakal’ın o paylaşımı:

Avukat ve yazar olan Fidel Okan da, Fatih Portakal’ın yaptığı paylaşıma “Atatürk’e saygısızlık” diyerek tepkisini dile getirmiştir.


Aynı zamanda söz konusu metin yalnızca Fatih Portakal tarafından değil, daha önce, 14 Eylül 2016 tarihinde Mehmet Türker tarafından Sözcü Gazetesi’nde ve 29 Temmuz 2016 tarihinde Savaş Süzal tarafından Yeniçağ Gazetesi’nde de doğru olduğu düşünülerek haber yapılmıştır.

 


Söz Konusu Demeç

“Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil; bilakis bu tip yapılar, din ve devlet düşmanı olduğu, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil, yüz yıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki; bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir.” şeklindeki Atatürk’e ait olduğu iddia edilen demeci, yanlış bir iddia olduğuna açıklık getirmek adına ele alalım.

Metnin, Atatürk’e ait olduğunu iddia ederek sosyal medyada paylaşımda bulunan kişiler tarafından kaynak gösterilememektedir. Söz konusu demece en yakın metin, Mustafa Kemal’in, Ağustos 1925’te Kastamonu’da Halk Fırkasında verdiği nutkundadır:

“Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikatı medeniyedir. Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için kafidir. Rüesayı tarikat bu dediğim hakikatı bütün vüzuhiyle idrak edecek ve kendiliklerinden derhal tekkelerini kapayacak, müritlerinin artık vasılı rüşt olduklarını elbette kabul edeceklerdir.”

Atatürk, 1925 Kastamonu
Atatürk, 1925 Kastamonu

Bunun üzerine tekke ve zaviyeler Aralık 1925’te çıkan kanunun ardından kapatılmıştır.  Ayrıca incelendiğinde Atatürk’ün üslubunun iddia edilen metinden farklı olduğunu açıkça anlaşılmaktadır. Bununla birlikte araştırıldığında 7 Aralık 1927 tarihli herhangi bir demece, kayda, resmi bir kaynağa rastlanmamaktadır.

Daha Önce de Yalanlandı

Radikal Gazetesinin 02/10/2015 tarihli haberinde Ayşe Hür ile yaptığı röportajında da iddianın asılsız olduğu şu şekilde anlatılmaktadır:

…Bazı internet sitelerinde, metnin altında 17 Aralık 1927 tarihi yazılı. İmza yerinde ise Mustafa Kemal Atatürk yazılı. Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı 1934’te verildiği için ilk falso burada başlıyor. Metnin başındaki ‘Efendiler!’ hitabı konuşmanın resmi bir ortamda yapılmış olduğunu ima ediyor. Bu tür resmi metinlerin/konuşmaların yer aldığı iki önemli kaynak olan Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri veya Atatürk’ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri’nde bu tarihte yapılmış bir konuşma veya yazılmış bir metin yok. Tarih hatalı olabilir diyerek bu iki kaynağı taradığımda buna benzer bir konuşmaya bile rastlamadım. (Bu kaynaklara internetten ulaşılabiliyor, isteyen herkes bu taramayı yapabilir.) ‘Efendiler’ hitabını görmezden gelerek özel hatıratlara baktığımda da böyle bir konuşmaya rastlamadım. Zaten rastlasaydım bile dil, üslup, kaynak gibi kriterler yüzünden güvenilir bulmazdım.

…Muhtemelen bu uydurma metni oluşturanlar bu konuşmalardan yararlanmışlar, ama son derece sığ, hatalı, kaba-saba bir paragraf çıkarabilmişler. Maksat da, Atatürk’ün adını kullanarak güncel siyasi tartışmalara mühimmat sağlamak olmalı.

Yaptığımız incelemeler doğrultusunda, iddianın asılsız olduğu ve demecin Atatürk’e ait olmadığı sonucuna ulaştık.Kaynaklar: 1-Twitter 2-Twitter 2 3-Nutuk 4-Radikal Gazetesi 5-Sözcü Gazetesi 6-Yeniçağ Gazetesi

[Toplam: 5   Ortalama: 3.4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?