Asansörlerde Renk Etiketleri ve Anlamları

Asansörlerdeki renkli etiketler ve anlamları” başlıklı içeriğimizde, asansörlere yapılan kontroller sonucu verilen etiketleri ve ne anlama geldiklerini inceledik. Asansörlerdeki renkli etiketler, uzman mühendisler tarafından yıllık kontrolü yapılan asansörlerin uygunluk durumuna göre verilen etiketlerdir. Bu etiketler kırmızı, sarı, mavi, yeşil olmak üzere 4’e ayrılır.

Kırmızı etiket: Güvensiz

Sarı etiket: Kusurlu

Mavi etiket: Hafif kusurlu

Yeşil etiket: Kusursuz

Bu etiketler, asansörlerinizin güvenlik açısından uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için vardır.

Asansör Şikayeti Nasıl Yapılır? 

Asansörlerinizde bu renk etiketleri yoksa, durumu bina sorumlusuna bildirip, kontrol yaptırılmasını talep edebilirsiniz. Bina sorumlusu tarafından ilgilenilmediği taktirde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Alo 130″ Ürün Güvenliği Şikâyet Hattını arayarak asansör şikeyetlerinizi bildirebilirsiniz.

Asansörde Kırmızı Etiket

asansörlerde renk etiketleri asansörde kırmızı etiket

Asansörde kırmızı etiket“, yönetmelik gereğince uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan geniş çaplı kontroller sonrasında, asansörün güvensiz olduğunun tespit edilmesi sonucu takılan etikettir.

Kırmızı etiket takılmış olan asansörün, bir ay (30 gün) süre içinde tespit edilen sorunları giderilmezse, bağlı bulunan belediyeye bildirilir ve asansörünüz mühürlenerek kullanıma kapatılır. Asansörün kullanıma kapatılması bina sorumlusu tarafından sağlanmalıdır.

Asansörde Sarı Etiket

asansörlerde renk etiketleri asansörde sarı etiket

Asansörde sarı etiket“, yönetmelik gereğince uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan geniş çaplı kontroller sonrasında, asansörün kusurlu olduğunun tespit edilmesi sonucu takılan etikettir.

Sarı etiket takılmış olan asansörün, iki ay (60 gün) sonra kontrol mühendisleri tarafından tekrar kontrol yapılması sağlanır. Bu sürecin takibini bina sorumlusu yapmalıdır.

Asansörde Mavi Etiket

asansörlerde renk etiketleri asansörde mavi etiket

Asansörde mavi etiket“, yönetmelik gereğince uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan geniş çaplı kontroller sonrasında, asansörün hafif kusurlu olduğunun tespit edilmesi sonucu takılan etikettir.

Mavi etiket takılmış olan asansörün, on iki ay (365 gün) sonra kontrol mühendisleri tarafından tekrar kontrol yapılması sağlanır. Bu sürecin takibini bina sorumlusu yapmalıdır.

Asansörde Yeşil Etiket

asansörlerde renk etiketleri asansörde yeşil etiket

Asansörde yeşil etiket” Yönetmelik gereğince uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan geniş çaplı kontroller sonrasında, asansörün kusursuz olduğunun tespit edilmesi sonucu takılan etikettir.

Yeşil etiket takılmış olan asansörün, yine de on iki ay (365 gün) sonra kontrol mühendisleri tarafından tekrar kontrolünün yapılması, kusursuz olduğuna dair verilen etiketin hala geçerli olduğunun bilinmesi açısından önemlidir.

Yıllara Göre Asansör Periyodik Kontrol Verileri

2016 yılında, toplamda 301.533 adet asansörün periyodik kontrolü yapılmış olup, 189.539
adet asansöre (%63) kırmızı etiket, 8.813 adet asansöre (%3) sarı etiket, 36.458 adet
asansöre (%12) mavi etiket ve 66.723 adet asansöre de (%22) yeşil etiket verilmiştir.

asansörlerde renk etiketleri yıllara göre asansör periyodik kontrol verileriDoğru Veri

Asansörde Renkli Etiket Uygulaması ve Asansör Yönetmeliği; 3/6/2011 tarihli ve 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununa, 22/2/2005
tarihli ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununa, 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa ve 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.

Resmi gazatede yayınlanan asansör yönetmeliği detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Asansör Kurtaran Cihazlar Nedir?

Asansörlerin bakımları ve kontrolleri düzenli şekilde yapılmış ve renk etiketi sarı, mavi veya yeşil olarak verilmiş olsa dahi, asansörde kalma ihtimali her zaman vardır.

Asansörde kalmak birçok insanın fobisidir. Böyle durumlarda son yıllarda geliştirilen asansör kurtaran cihazlar ve acil kurtarma sistemleri vardır. Örneğin; bir elektrik kesintisinde iki kat arasında kalan asansör kabinini bir alt veya üst kata kadar getirip, içinde bulunanları kurtarmak üzere geliştirilen sistemler vardır. Bu sistemler, her asansör tipine uygun olarak üretilebilmektedir. Asansör kurtaran cihazları araştırıp sizlerde asansörlerinize en uygun olanını bulup, taktırabilirsiniz.


Kaynaklar: asansorkontrol.com sanayi.gov.trsgm.sanayi.gov.tr


[Toplam: 8   Ortalama: 4.1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?