Araştırma: Video Sultan Abdülhamid’in Gerçek Görüntülerini mi İçeriyor?

 

T.D.’nin yeri adlı Twitter hesabında, Osmanlı İmparatorluğunun 34. padişahı II. Abdülhamid’in en net görüntülerini içerdiği iddia edilen bir video paylaşıldı. Video yüzlerce kez beğenildi ve paylaşıldı.

 

Ancak söz konusu videonun Sultan II. Abdülhamid’i gösterdiği iddiası doğru değildir. Görüntülerin Siyonizmin kurucularından Theodor Herzl’in hayatının anlatıldığı “ Theodor Herzl” adlı filmden alındığına dair veriler ve haberler ağırlıktadır.


Theodor Herlz, 1921 Filmi

 

Sultan II. Abdülhamid’in Theodor Herlz ile konuştuğu sahnenin görselini, 1921 yapımı Theodor Herlz adlı filmde görmek mümkün.

Aşağıdaki sitede yer alan görsellere bakıldığında, videonun bir filmden alındığı ihtimali güçleniyor, çünkü görsellerin sonuncusunda oyuncuların isimlerinin (cast of appearance) yer aldığı görsel mevcut.

Videoya ait filmler incelendiğinde, 2 farklı filme rastlıyoruz. Theodor Herlz,1921 ve Wandering Jew. Fakat yukarıdaki web sitesinde yer alan görsel ve oyuncu kadrosu, iki filmin birleşimi gibi oluşturulmuş.

 

Görselde, filmde oynayan oyuncuların adı yer alıyor:


 

Görüntüyü Google’den aradığınızda, arama motoru sizi söz konusu filme yönlendiriyor, ancak siteye girdiğinizde videonun İnternet ortamından silindiğini görüyorsunuz.


Videonun “Wandering Jew, 1933” Adlı Başka Bir Filme Ait Olma İhtimali de Var

 

Sultan II. Abdülhamid ve Theodor Herlz’in görüntülerinin yer aldığı vdeo bazı kaynaklarda 1933 yapımı Wandering Jew filminden bir sahne olarak yer almaktadır, ancak filme ait videolarda bu sahneye rastlanmıyor.


Aynı Adlı Bir Başka Film: The Wandering Jew, 1921

 

Avusturya yapımı olan bu film ise 1921 yılında çekilmiş olarak görülüyor:

 

Yukarıdaki film, ismi benzer olan söz konusu 1933 yapımı filmle aynı gibi görünse de, oyuncu kadrosu tamamıyla farklı.


Ortak noktası Theodor Herlz Olan Bu Filmler Hakkında Yazılmış Bir Makale

Modern Siyonizmin kurucusu Theodor Herlz’i konu alan pek çok filmin çekildiğine dair bilgilerin yer aldığı bu makaleden de anlaşıldığı üzere, söz konusu Sultan II. Abdülhamid videosunun bu filmlerden birine ait olma ihtimali oldukça yüksek.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


 

Bir kullanıcı tarafından Youtube’de paylaşılan söz konusu videonun açıklama kısmında da görüntülerin gerçek olduğuna dair delil niteliğinde bir açıklama sunulmamıştır:

https://www.youtube.com/watch?v=i-nlMBdUxlY


Görüntülerin Gerçek Olma İhtimali Neden Düşük?

 

 

Sultan II. Abdülhamid’in fotoğrafları incelendiğinde, görüntülerdeki kişiyle benzerliği olmadığı söylenebilir.

Hafif kamburu olan ve yüzü fazlaca sivri olmayan Sultan, videoda bu halinden farklı gösterilmiş.

II. Abdülhamid’in mevcut fotoğrafları:

 

Oysa söz konusu videodaki Abdülhamid daha farklı görünüyor:


 

Sultan II. Abdülhamid’e ait olduğu ispat edilen tek videonun, Rus arşivlerinden alınan bu “Cuma Selamlığı” videosu olduğu söyleniyor.

 

Osmanlı padişahlarından Sultan II. Abdülhamid’in selamlaşması, giyim tarzı ve fiziğine dair genel görünümü ve hareketleri incelendiğinde, söz konusu videodaki kişinin o olmadığı ihtimalinin daha yüksek olduğu görülmektedir.


[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?