Araştırma: Ünlü Logolar Neyi İfade Ediyor?

 

“Ünlü logolar neyi ifade ediyor?” başlıklı araştırma yazımızda, markaların en büyük reklamı olan bazı logoları inceledik.

Markaların kullandığı pek çok logonun gizli anlamı vardır. Zekice tasarlanan birkaç logonun hikayesine göz atalım:

 

Amazon

 

E-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon’un logosundaki sarı ok, “a” harfinden başlar ve “z” harfinde biter; a’dan z’ye her şeyi sattıkları anlamına gelir. Sarı ok aynı zamanda bir gülümsemeyi temsil eder, okun ucu bir gamze veya gülümseme çizgisidir. Gülüş, insanların Amazon ile alışveriş yaptıklarında hissettikleri mutluluğu gösterir.

Vaio

 

Dünyaca tanınan Visual Audio Intelligent Organizer adlı Sony Vaio, logosunda analog ve dijital teknolojilerin ürünlerindeki entegrasyonunu temsil ediyor. ‘V ile A’ harfleri analog bir dalga gibi görünürken, “1 ve 0” sayılarına benzeyen “I O” bir dijital sinyali veya ikili kodu temsil eder.

Fedex

FedEx (Federal Express), oldukça popüler bir nakliye şirketidir ve logosu kamyonlara ve uçaklara yerleştirilmiştir. “E” ve “x” arasında gizlenmiş bir ok bulunur. İleriye giden bu ok, hız ve dakiklik fikrini temsil eder.

Carrefour

 

Carrefour, merkezi Fransa’da olan uluslararası bir süpermarketler zinciridir. Fransızca ‘kavşak’ manasına gelen, Carrefour logosunun hem sol hem de sağ tarafında iki ok bulunur. İki ok arasında saklı olan, marka adını belirten “C” harfidir.

Unilever

 

Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli, dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerinden biri olan Unilever’in pek çok ürünü vardır ve bazı çekirdek ürünlerinin birleşimiyle ‘U’ şekli oluşturulmuştur.

Toblerone

 

Popüler çikolata Toblerone’nin logosundaki dağ, İsviçre’deki Matterhorn Dağı’nı simgeler. Dağın rengi sarıdır ve içine gizlenmiş bir ayı vardır. Bu da çikolatada bulunan bal lezzetini ve çikolatanın “Ayılar Şehri’nde” yapıldığını sembolize eder.

Adidas

Adidas‘ın üç çizgisi her zaman logosunun bir parçası olmuştur, çizgiler dağ gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır. Dağ, sporcuların karşılaşacakları ve üstesinden gelebilecekleri zorlukları ve engelleri temsil eder.

Pepsi

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında tasarlanan logodaki kırmızı, beyaz ve mavi renkler yurtdışındaki birliklere destek göstermek için seçilmiştir.

2009’da güncellenen logonun beyaz kısmı “gülüş” olarak değiştirilmiştir. Her Pepsi ürünü farklı bir gülüş şekline sahiptir; örneğin, Light Pepsi gülüşü orijinal Pepsi gülüşünden daha küçüktür.

Türk Hava Yolları

 

THY logosundaki beyazlık, yaban kazından ilham alınarak tasarlanmıştır. Bu kuşlar sürü hainde ve ‘V’ şeklinde uçar, oldukça da hızlıdır.

Ayrıca logoda başka bir anlam daha gizlidir. Logoya 3 farklı açıdan bakıldığında, t-h-y harflerini görmek mümkün.

Apple

 

Apple logosunda kullanılan ısırılmış elma figürünün, bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir.

Ziraat Bankası

Bir başağı sembolize eden Ziraat Bankası logosu, ‘T-C-Z-B” harflerinden oluşmuştur; logo, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nı temsil eder.

Wikipedia

 

Çeşitli dillerdeki karakterlerin yazılı olduğu yapboz parçalarından oluşan bitmemiş dünya, şirketin bilgi alışverişi portalı olma misyonunun “eksik doğasını” ve kullanıcı sunumlarına dayanan bir sitenin asla tamamlanamayacağı gerçeğini temsil etmektedir.

Ray-Ban

 

Güneş gözlükleriyle ünlü Ray-Ban logosundaki “B” harfi, gözlüğü temsil eder.

Ayrıca logodaki “ray-ban” dilimize çevrildiğinde “ışıktan korumak, ışığı yasaklamak” anlamına da gelir.

Vodafone

Şirketinin ismi; voice (ses) kelimesinden gelen VO, data (veri) kelimesinden gelen DA ve phone kelimesinden esinlenilen FONE hecelerinin birleşmesinden oluşur. Logosu ise konuşma açmak anlamındaki tırnak () sembolünden gelir.

Nike

Nike, Yunan mitolojisinde geçen zafer tanrıçasının adıdır. Nike logosunun, geniş kanatlarıyla çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahip olan bu tanrıçadan ilham alınarak tasarlandığı söylenir.


 

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler