Araştırma: Mültecilerin Avrupa’da Maruz Kaldıkları Şiddet

 

2017 sonunda, dünya çapında 68,5 milyon insan zulüm, çatışma, şiddet veya insan hakları ihlalleri sonucu zorla yerlerinden edildi. Bu, bir önceki yıla göre 2,9 milyon insanın artmasıydı ve dünyanın zorla yerlerinden edilmiş nüfus rekor seviyede kaldı.

  • 25.4 milyon mülteci (şimdiye kadar görülen en yüksek rakam)
  • 40 milyon ülke içinde yerinden edilmiş insan
  • 3.1 milyon sığınmacı

Dünyada her 2 saniyede bir kişi yerinden ediliyor; bu da her dakika yerinden edilmiş 30 kişi oluyor demek.

Dünya genelinde her 110 kişiden 1‘i sığınmacı, ülke içinde yerinden edilmiş veya mülteci.

Göçmensığınmacı ve mülteci kavramları arasındaki farka yazıdan ulaşabilirsiniz.


 

UHİM’in verilerine göre, ülkesini terk eden insan sayısı 2008 yılında 42 milyon iken 2018 itibari ile bu sayı 70 milyona ulaşmıştır. Günümüzde 70milyonluk bu nüfusun yalnızca 22.5 milyonluk kısmı mülteci statüsüne sahiptir. Yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, bugün dünya genelinde ortalama her 113 kişiden birinin zorla yerinden edildiği anlaşılmaktadır.


Avrupa Ülkelerinde Mültecilerin Maruz Kaldığı Şiddet

 

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan Moria Mülteci Kampı cinsel ve psikolojik şiddetin yaşandığı, 3 bin kişilik alana sıkıştırılmış 8 bin insanın bulunduğu bir kamp.

MSF Midilli Kliniği’nin ruh sağlığı faaliyet direktörü Giovanna Bonvini, “Midilli’de insanların ruh sağlığında böyle büyük bir çöküş yaşanmasının bir sebebi, travmatik deneyimlerle buraya gelenlerin, Avrupa’ya sığınmayı, insanca davranış görmeyi beklerken tam tersiyle karşılaşması, burada yine şiddetin, yine insanlık dışı şartların içinde kalmaları,” diyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında BM Mülteci Ajansı, Moria kampındaki durumun “kaynama noktasına” ulaştığı konusunda Yunan makamlarını uyarmış ve yetkilileri “adayı en kısa sürede dezenfekte etme” prosedürlerini hızlandırmaya çağırmış. BMMYK ayrıca “rahatsız edici derecede yetersiz sıhhi tesisler, sinirli topluluklar arasında mücadele, artan cinsel taciz ve saldırı seviyeleri ve artan tıbbi ve psikososyal bakım ihtiyacı” konusundaki endişelerini dile getirmiş. Ancak kampta bir iyileştirme söz konusu değil.

 

Geçtiğimiz yıl Yunanistan’a 21.326 kişi gelmiş ve en az yarısının yolculuğu Midilli’de son bulmuş. Avrupa’ya geçerken denizde tahminen 1.642 kişi ölmüş ya da kaybolmuş. Resmiyete dökülmeyen vakalar da göz önüne alındığında durumun vehametini görmek mümkün.

Adadan aktarıldığına göre, cinsel şiddet kamp içinde ve dışında hızla büyüyen bir sorun.

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (FRA) verileri, sığınmacıları ve göçmenleri hedef alan şiddet, taciz, tehdit ve yabancı düşmanlık konuşmalarının Avrupa Birliği genelinde yaygın olduğunu ve devlet yetkilileri, özel şirketler veya bireyler veya taraftar gruplar tarafından işlendiğini göstermektedir.

Macaristan — Almanya sınırında yapılan bu röportaj videosunda, mültecilere uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddetin boyutları ele alınmış:


 

Press Tv haberine göre, ülkelerinde savaştan kaçan mülteciler daha iyi bir yaşam arayışı içinde çoğunlukla Avrupa’ya gidiyor. Fakat yaşadıklarına bakılacak olursa, zihinlerinde tasvir ettikleri Avrupa aslında çok farklı; mülteciler resmi olarak gittikleri her yerde acı çekmeye mahkum.

https://www.youtube.com/watch?v=SjlWsPKaVzo


 

RT’nin bu haberinde de, mültecilerin Avrupa polisi tarafından dövüldüğü gösteriliyor:


 

Dünyanın en barışçıl ve güvenililir ülkelerinden olduğu varsayılan İsveç’te de mülteciler bir dizi protesto ve şiddet olayları ile karşılaşmıştır.


 

Fransa’da ise mültecilere yönelik polis şiddeti dikkat çekiyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Fransız hükümetine, kuzeydeki Calais kasabasındaki mültecilere yönelik polis şiddetini sonlandırma yönünde baskı yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=rPGUyjn03bo


 

İtalya da mültecileri hoş karşılamayan ülkelerden biri:

 

Mültecilerin Avrupa’da güvenli bir yer bulmaya çalıştıkları insanlar tarafından önemsenmiyor. Avrupa Birliği ülkelerinin sınırları çok kuvvetlendirilmiş durumda ve mülteciler içeri girebilse bile, Avrupa sınır polisinin mültecilere Avrupa Birliği dışına işkence yaptığı, dövdüğü ve onları yasadışı olarak sınır dışı ettiği bildiriliyor.


Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler