Ampute Milli Takımı ve Bilinmeyenleri

Tıbbi bir terim olan “ampütasyon”un kelime anlamı, kişinin kol, bacak, ayak veya elinin tümünün veya bir kısmının olmaması durumudur. Ampute futbol ise, her takımda yedi oyuncu ile altı saha dışı oyuncusu ve bir kaleciyle oynanan bir engelli futboludur.

Ampute futbolun genel yönetim organı World Amputee Football Federation (Dünya Ampute Futbol Federasyonu), 2005 yılında Brezilya’da düzenlenen bir kongrede kurulmuştur. Rekreasyonel ve rekabete dayalı ampute futbol etkinlikleriyle, yeni veya genç amputeler arasında sosyal etkileşimi, benlik saygısını ve kendine güveni teşvik etmek hedefine dayalı olan WAFF için, üye ülkeleri bu konuda bilinçlendirmek, dünya yarışmalarında ve paralimpik müsabakalarda sporcuları eğitmek öncelikli amaçtır.

ampute futbol

Türkiye’de Ampute Futbol

Ampute futbol kapsamında dünya çapındaki ilk maç, Amputee Football World Championships (Ampute Futbol Dünya Şampiyonası) ile 1984‘te ABD’nin Seattle şehrinde düzenlenmiştir. Günümüze kadar çeşitli aralıkla düzenlenen Ampute Futbol Dünya Şampiyonası, Türkiye’de ilk kez 2007 yılında Antalya‘da düzenlenmiş ve Ampute Milli Takımımız dünya üçüncüsü olmuştur. 2007’den sonra sırayla 2010, 2012, 2014 yıllarında düzenlenen şampiyonada, Türkiye Ampute Milli Takımı dünya üçüncülüğünü sürdürmüştür.

ampute milli takım başarıları
Tablo, Ampute Milli Takımın hangi kategoride kaçıncı olduğunu göstermektedir.

4-9 Ekim 2017 tarihlerinde Türkiye‘nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında Ampute Milli Takımımız, İngiltere‘yi 2-1 mağlup ederek Avrupa Şampiyonu oldu.

ampute milli takım

Ampute Futbol Nasıl Oynanır?

Karşılaşma esnasında metal koltuk değneği ve protez olmadan oynanan ve oyuncu değişikliği sayısında sınır olmayan ampute futbolun başlıca kuralları şöyledir:

ampute futbol kuraları


Ampute Milli Takım Oyuncularının Hikayeleri 

Takım Kaptanı Gazi Osman Çakmak 

Belki de bu zamana kadar isimlerini duymadığımız kahramanların her birinin ayrı bir hikayesi var. Tokat’ın Narkışla köyünde doğan Ampute Milli Takım Kaptanı Osman Çakmak, çocukluğunu futbolcu olma hayaliyle geçiriyor. Bir yandan marangozda çırak olarak çalışan ve çeşitli takımlarda futbol oynayan Çakmak, askerlik çağı geldiğinde komando olmak ister ve askerliğini piyade komando olarak yapar. Ancak Şırnak-Şenova arasında yol emniyeti sağlama görevini yaptığı sırada hain teröristlerin yerleştirdiği bir mayına basar ve sol bacağı, diz altından itibaren kopar. 3 ay sonra protezle tekrar yürümeye başlayan Osman, çok şehit verilmesi nedeniyle tekrar askere gitmeyi ister. Ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Osman Çakmak’a futbola devam etmesini ve ülkesini futbolla da temsil edebileceğini söyler. Şu anda Ampute Milli Takım oyuncusu olan Osman Çakmak evli ve üç çocuk babasıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=u7SA0rgAgow


Barış Telli 

1993 yılında, dört yaşındayken geçirdiği bir trafik kazası sonucu sağ bacağının alt tarafını kaybeden Barış Telli, sokakta topun peşinde koşarken arabanın altında kaldı ama futbol tutkusundan vazgeçmedi. Ampute Milli Takım yanında Atletizm Milli Takım sporcusu da olan Barış, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu “Antrenörlük” bölümünden mezun oldu. İki yıl sonunda formasyon aldı ve bedensel engelli ilk beden öğretmeni olarak Gaziantep Zeliha Zilyan Kız Anadolu Lisesi’ne atandı.

2015 yılında Sabah Gazetesine verdiği röportajında, engellerin aşılmaz olmadığını söyleyen Barış, bakış açısını değiştirmek gerektiğini belirtti:

“Yapmak istediğim şey, insanların bakış açısını değiştirmek. Bunun yolu, öğretmenlikten geçiyor. Hayat insanın önüne birçok zorlu engel çıkartıyor. Ben önüme gelen engelleri aşmak için elimden gelen her şeyi yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Öğrencilerime de hiçbir engelin aşılamaz olmadığını göstermeye çalışıyorum. Ben mücadele ediyorsam herkes mücadele edebilir.
Benim gibi engellerle karşılaşan ve bu engelleri aşmak isteyen kardeşlerim olacaktır. Onlara yardım etmek, tecrübelerimi aktarmak için öğretmen oldum. Öğretmen olmanın gururunu yaşıyorum. Öğrencilerimi çok seviyorum. Maçlarımı yakından takip ediyorlar. Stadyuma geliyorlar, tezahürat ediyorlar. Ne yaşadığımı, neleri başardığımı görüyorlar.
Hayata bakış açıları değişiyor.” 

ampute milli takım
Ampute Milli Takım Oyuncusu Barış Telli’nin paylaşımı

Feyyaz Gözüaçık 

Doğuştan tek bacağı olmamasına rağmen hayata sporla tutundu. Yüzme, kayak, basketbol ve futbol dallarında spor yapan Feyyaz, beden eğitimi öğretmenliği yapıyor. Engelli kadrosundan ve hizmet alımından Kayseri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü‘nde geçici olarak yüzme antrenörlüğü yapan, 4 yıldan bu yana da aynı kurumda kadrolu antrenörlük yapan Feyyaz, Kayseri Melikgazi Bedensel Engelliler Kulübü’nden bu sezon Gaziantep’e transfer oldu.

Ampute Milli Takım oyuncusu Feyyaz Gözüaçık hakkında, Kayseri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici,

”Feyyaz’la gurur duyuyoruz. Kendisi müdürlüğümüzün kadrolu antrenörü. Kayak, tekerlekli basketbol, yüzme ve futbol branşlarında çok yetenekli. Bedensel noksanlığını hiç bir zaman sorun etmeden sürekli sporun içinde oldu. A Milli Takım kadrosundan dönünce, tayinini Ankara’ya istedi. Ankara’da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde beden eğitimi öğretmenliği yapmak istiyor. Kendisi ve takım arkadaşlarının başarısını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.


Alican Kuruyamaç

Trafik kazası sonucu sağ ayağını kaybeden Alican Kuruyamaç, futbol hayalinden asla vazgeçmedi. Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü‘nde orta saha oyuncusu olan Alican, önündeki engelleri aşarak milli takıma yükseldi.

Ampute Futbol Milli Takım
Ampute Futbol Milli Takım Oyuncusu Alican Kuruyamaç

Rahmi Özcan

Ampute Futbol Milli Takımı’nın Şahinbey Belediyespor‘lu oyuncularından olan Rahmi Özcan, sağ bacağında doğuştan gelen bir engeli olması sebebiyle 12 kez ameliyat oldu. Daha sonra bacağının dizinden aşağısı kesilen milli takım oyuncumuz 12 Ocak 2016’da, hatalı üretilen kramponların atılmamasını, tek ayakla futbol oynayan ampute sporculara gönderilmesini talep etmişti:

Beden eğitimi öğretmenim sayesinde Ampute futboluna yönlendirildim. Onun sayesinde başladım Ampute Milli takımına. 11 yıldır Milli takımda, yaklaşık 7 yıldır devam ediyorum. Ligde de son 7 yılda Osmanlıspor’da şampiyon olduk.

İsteğimiz şu, biliyorsunuz Ampute Futbol tek ayakla oynuyor. Önemli spor firmalarının ayakkabılarının ve firmalarının hatalı olanlarının yetkili ağızlardan atıldığını duyduk. Buna çok üzüldük. Ampute Futbol tek ayakla oynanırken, bunlar bize ulaştırılmadan çöpe atılması bizi üzdü. Büyük spor mağazalarından bu şekilde isteğimiz olacaktır. Biz lige sponsor olarak bu kramponların gönderilmesini istiyoruz. Umarım yetkili insanlar bu çağrımızı duyar.”

ampute milli takım


Selim Karadağ 

Milli takımın kaleciliğini yapan Selim Karadağ‘ın doğuştan bir kolu kısa. Ampute milli takımın yıllardır kalecisi olan Selim,

“Bu onuru parayla pulla satın alamazsın. Zaten burada hiçbir zaman para pul konuşulmaz. Bizi sadece bayrağımız ve vatanımız motive eder” şeklinde açıklamada bulundu.

Muhammed Yeğen 

Doğuştan bir bacağı kısa olan Muhammed Yeğen, TSK Engelliler Spor Kulübü oyuncusudur.

Serkan Dereli

Pendik Belediyespor’da oynayan Serkan Dereli‘nin doğuştan sol bacağı olmayan yoktur.

Fatih Şentürk

Motosiklet kazası sonucu sol bacağını kaybeden Fatih, Şahinbey Belediyespor’un milli takıma kazandırdığı yeteneklerden biridir.

Fatih Karakuş

Ampute milli takımının başarılı kalecisidir. Çocukken elektrik çarpması sonucunda sol kolunu yitiren Fatih, Şahinbey Belediye Spor’da oynamaktadır.

Kemal Güleş

TSK Engelliler Spor Kulübü’nün futbolcusu olan Kemal, 11 yaşında mahallede arkadaşlarıyla bir inşaat yıkımını seyrederken kepçe üstüne düştü. Sol bacağını dizinin üstünden kaybetti.

Ömer Güleryüz

Yeditepe Spor Kulübü’nün oyuncusu olan Ömer, bebekken havale geçirdi ve bu sebepten sol bacağı gelişmedi.

Mehmet Yunsur

1987 yılında Çorum’da doğan Mehmet, 13 yaşındayken köyünde meydana gelen bir trafik kazası sonucu sol ayağını kaybetti. Ankara’da Engelliler okulunda okurken, Gazilerimiz ve şu anki Ampute Milli Takım Teknik direktörü Uğur Özcan‘la, okulu ziyaret etmeleri esnasında tanışır ve futbola başlar. Futbol hayatına TSK Spor Kulübüyle başlayan Mehmet Yunsur, kariyerine daha sonra Şahinbey Belediyespor ile devam eder. 10 yıldır Ampute Milli Takım oyunculuğunu başarıyla sürdürmektedir.

ampute futbol milli takım


Ampute Milli Takımın En Büyük Primi

Ampute futbolu “olimpik, paralimpik ya da deaflimpik” spor branşı sayılmadığı için, Avrupa Şampiyonu olan Ampute Milli Takımı herhangi bir ödül alamıyor.

Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik‘e göre, ampute milli takımının ödüllendirilmesi mevzuat gereği mümkün değildir. Ayrıca ödüle hak kazanabilmek için Avrupa Şampiyonası ve Avrupa Kupalarında en az 15 ülke ve ilgili branş, stil, sıklet veya kategoride değişik ülkelerden en az 8 sporcunun iştirak etmesi şarttır. Ancak, Ampute Milli Takımının şampiyon olduğu son turnuvaya katılan ülke sayısı 12 olması da ödül almamaları yönünde ikinci bir engeldir. Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı söz konusu mevzuat engeline bir çözüm aramaktadır.

ampute futbol
Ampute Milli Takımı ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak

Ampute Milli Takımı Başantrenörü Uğur Özcan, ampute oyuncularının kazandıkları başarılar karşılığında herhangi bir prim alıp almadıklarını soranlara en büyük primin ay yıldızlı bayrak olduğunu söyledi:

Bizim milli takımımızda bugüne kadar prim konuşulmadı, konuşulmaz da. Ay yıldızlı formayı giyen arkadaşlarımızın çoğu günlük hayatında toplu taşıma bileti ya da akbil ile dolaşır. Kontörlü telefon kullanır ama bir gün olsun ağızlarına prim lafını almazlar. Bizim primimiz ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmak. Sağ olsunlar Spor Genel Müdürümüz devletin imkanları ölçüsünde bize destek veriyor.” 


Bir Ampute Sporcusunun Gözüyle Futbol

Antalya Asat Spor Kulübü Ampute Futbol Takım kaptanı Ahmet Onur Çelikbaş, 2007 yılında Mersin’de basketbol ile spora başladı. Hastanede yattığı dönemde, kulüp başkanlarıyla da tanışan Çelikbaş, ailesinin desteğiyle birlikte kariyerine ampute futbol takımında devam etti. Bu doğrultuda Mersin’den Antalya Asat Spor Kulübüne transfer olan sporcu, halen aktif olarak ampute takımında futbola devam ediyor.

ampute futbol

Ahmet Onur, Dogrula.org‘a verdiği röportajında, engelli vatandaşlarımıza şu mesajları verdi:

Maalesef evlerinden dahi çıkamayan engelli kardeşlerimiz var. Onları spora yönlendirmek ve hayatla barıştırmak gerekiyor. Bizim gibi olan kardeşlerimize, imkan verildiği takdirde onlara umut olabilirsiniz. Bu doğrultuda bizim bir sloganımız var; ‘İMKAN VERİN, İMKANSIZI BAŞARALIM’.”

Oyuncu arkadaşlarından örnek veren Ahmet Onur; halen Ampute Futbol Milli Takım oyuncusu olan Alican Kuruyamaç için, Önceden topa vurmaktan korkarken şimdi milli takımda oynuyor, bu başarının örneğidir” dedi.

ampute
Ahmet Onur Çelikbaş ve takım arkadaşları

Engelli Vatandaşlarımıza Çağrı 

Bugüne kadar yeterince sesleri duyulmayan Ampute Futbol oyuncuları, Avrupa Şampiyonasında birinci olarak seslerini kendileri duyurdu. Tek ayakla, tek kolla ve en önemlisi yürekleriyle oynayan sporcular, geleceğin ampute sporcularına da umut oldu.

En sık karşılaştıkları zorluk sponsor bulmak olan Ampute Spor Kulüpleri, kendi olanaklarıyla bir yerlere gelmek için büyük çaba harcamaktadırlar. Ancak Avrupa Şampiyonası galibiyetiyle birlikte ampute futbol için birçok şey değişti. Formalarını, kramponlarını, kanedyenlerini ve daha pek çok ihtiyaçlarını gönüllü olarak kendileri tedarik eden kulüpler, gerekli yerlerden destek beklemektedirler. Kulüp başkanlarının ve federasyon başkanının desteklerinin bir yere kadar olduğunu belirten Amatör Ampute Spor Kulüpleri, belediyelerden ve sponsorlardan gelecek desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Yalnızca futbolda sınırlı kalmayıp, basketbol, yüzme, gibi branşlarda olan ampute sporcuların ortak mesajları; olabildiğince daha çok engelli vatandaşlarımıza ulaşmak ve onları spora teşvik etmek. Asıl engelin bedende olmadığını kanıtlayan başarılı sporcular, evlerinden dahi çıkmakta zorlanan engelli kardeşlerimize çağrıda bulunarak, onları cesaretlendirmek konusunda büyük bir görev üstlenmektedirler.


Kaynaklar:

1-TFF 2-WAFF 3-UEFA 4-Mevzuat.gov.tr 5-Youtube 6-Şahinbey Belediyesi 7-Sabah 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?