Afrin’de Zeytinyağı Çalındığı İddiası

Türk askerinin Afrin’de zeytinyağı çaldığı iddiasını dogrula.org olarak inceledik. Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda, Türk askerlerinin Afrin’de sivil halktan zeytinyağı çalarak bir araca yükledikleri iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

İddia tamamen gerçek dışı olup, görüntüdeki tenekeler zeytinyağını değil, vatandaşlar tarafından Türk askerlerine gönderilen bal tenekelerini göstermektedir.


türk askerinin zeytinyağı çaldığı iddiası 2


türk askerinin zeytinyağı çaldığı iddiası 1


Ancak sosyal medyada yapılan bu paylaşımlar, gelen tepkiler üzerine daha sonradan silinmiş veya hesaplar askıya alınmıştır.

Zeytinyağı Değil Bal Tenekesi 

Türk askerinin Afrin’de zeytinyağı çaldığı iddiasının aksine, zeytinyağı yerine içinde bal olan tenekeler Türk askerine yardım olarak gelmiştir.

Afrin Operasyonu başladığından bugüne, Türk askerlerine vatandaşlar tarafından çeşitli gıda yardımları yapılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Konyalı iki bal üreticisi, Afrin Operasyonuna destek için Türk askerlerine 1 ton bal göndermek istemişlerdir. Bir ton balı, otuz tenekenin içine koyarak arabalarına yükleyen vatandaşlar, balları Kilis’te bulunan Şehit Jandarma Astsubay Mehmet Deveci Kışlasına teslim etmiştir.

Yerel haber kaynaklarında geçen olayın aslı, aşağıdaki videoda da görülmektedir:


Editör Notu: Türk Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştırmaya ve karalamaya yönelik, sosyal medya üzerinden kaynağı belirtilmeyerek birçok iddia ortaya atılmaktadır. Bu iddiayı ele alırken “Türk askerlerinin zeytinyağı çaldığı” ifadesinde, mecburen Türk askeri ve çalmak fiilini bir arada kullandığımızdan dolayı rahatsızlık duyduğumuzu ifade etmek isteriz.


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Facebook, Konya Haber


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?