Afrin Operasyonuyla İlgili Paylaşılan Sahte Fotoğraflar – 2

Afrin operasyonuyla ilgili paylaşılan sahte fotoğraflar içeriğimizden sonra, sosyal medya üzerinde gerçek dışı fotoğraf ve videoların paylaşılmaya devam etmesi sonucu, bu içerik ikinci kısım olarak oluşturulmaya gerek duyulmuştur.

Afrin harekatıyla ilgili içeriklerimizi okuyarak 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin sosyal medyada paylaşılan sahte fotoğraf ve videolar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1- 47 Türk askerinin öldürüldüğünü diğer yüksek rütbeli Türk askerlerinin esir alındığını iddia eden fotoğraf:

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf

Türk askerlerinin esir alındığını iddia eden fotoğraftaki Türk bayrağı montajlı ve fotoğraf 2014 yılına aittir. Olay aslında, 2014 yılında IŞİD terör örgütü tarafından infaz edilen Irak askerlerini göstermektedir. Sabah gazetesinin 2016 Haziranda yaptığı habere göre, Hizbullah terör örgütüne yakın sosyal medya hesaplarında algı operasyonuyla, fotoğraftaki askerlerin “Türk askeri” gibi gösterildiği ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmesinin amaçlandığı saptanmıştır. Fotoğrafın gerçek hali ise şu şekilde:

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf 2


2- Yine aynı hesap tarafından Afrin’de 21 Ocak 2018’de paylaşılan ve bir çocuğu Afrin Operasyonunda yaralanmış gibi gösteren fotoğraf aslında 2015 Şubatta Suriye’de Esed güçleri tarafından muhalif ailelerin sığındığı bölgeleri savaş uçaklarının bombaladığı güne ait olan bir haberden alınmıştır. Ayrıca Abd Doumany‘nin çektiği bu fotoğraf, 2016‘da Anadolu Ajansı’nın düzenlediği İstanbul Photo Awards yarışmasında yılın fotoğrafı seçilmiştir.

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf 3


afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf 9

Yukarıdaki “Suriye’de dünkü sivil katliam” başlıklı habere tıklandığında, alt taraflarda yüzü kanlar içinde olan çocuğun fotoğrafı görülebilmektedir.

afrin sahte fotoğraflar


3- Sosyal medyada paylaşılan Afrin’deki operasyonda soğuktan donarak öldüğü iddia edilen kadının fotoğrafı:

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf

Ancak fotoğrafın, bazı haber kaynaklarına göre 18 Ocak 2018’de Suriye sınırından Lübnan‘a geçmek isterken dağlık bölgede ailesiyle birlikte donarak ölen Suriyeli bir kadına ait olduğu ortaya çıkmıştır.

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf 6


4Afrin operasyonu dolayısıyla bombardımandan kaçtığı ve yaralandığı iddia edilen çocukların fotoğrafı: 

Her iki fotoğaf da Afrin operasyonuyla ilgili olmayıp Halep’te çekilmiştir. Söz konusu fotoğraf, Memur Postası‘nın, Halep’te Rus uçaklarının bombardımanından kaçan ve İran destekli terör örgütü grupları tarafından yakılan insanlarla ilgili Aralık 2016‘da yaptığı haberde de kullanılmıştır.

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf 7

Aşağıdaki “Halep’te tarifi imkansız bir vahşet” başlıklı, 2016 tarihli haberde, bombalardan korkan çocukların fotoğrafı görülmektedir:

afrin zeytindalı operasyonu sahte fotoğraf 0


5- Afrin’de siviller öldü diye paylaşılan bir fotoğraf:

Pazarda ölen bir sivili gösteren fotoğrafı, adamın Afrin’de Türk ordusu tarafından öldürüldüğünü iddia etmektedir. Ancak gerçekte söz konusu fotoğraf, Suriye Medya Örgütünün 27 Kasım 2017 tarihinde paylaştığı haberde, rejim tarafından öldürülen bir adamı göstermektedir. Suriye Medya Örgütü ve diğer haberlere göre olay, 7 sivilin öldürüldüğü Doğu Guta‘da meydana gelmiştir.

afrin sahte fotoğraf
Yanlış fotoğraf

afrin sahte fotoğraf 2
Doğru fotoğraf

Kaynaklar: Sabah, Islahhaber, Hürriyetsharkiatoday, memurpostası, TimeTürk, AA, Suriye Medya Örgütü

[Toplam: 8   Ortalama: 4.9/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?