Adalet Bakanlığı’ndan AIDS Uyarısı Geldi İddiası

2006 yılından beri ara ara gündeme gelen AIDS uyarılı, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından gönderildiği iddia edilen bir metin, son günlerde sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında sıkça paylaşılmaktadır.

Ancak bu metnin, Adalet Bakanlığı tarafından yayınlandığı iddiası doğru değildir. Üzerinde herhangi bir imza olmadığı gibi, ne zaman yayınlandığını belirten tarih de bulunmamaktadır.

Sahte metinde AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır. AIDS’e yakalanmamak için toplu ortamlarda bulunan koltuklardan, restoranlarda kullanılan kürdanlara kadar uyarılardan bahsedilmektedir. Ayrıca günümüzde artık yaygın olarak kullanılmayan Ankesörlü telefonlardaki jetonlara da dikkat edilmesi gerektiğini belirten metnin, yıllar öncesinde çıkartıldığı açıkça anlaşılmaktadır.

adalet bakanlığı aids uyarısı

Metinde, AIDS ve Hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için çeşitli önlemlere yer verilmiştir. Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimi olarak belirtilen Turan Açıkmeşe adıyla yayınlanan belge, ilk olarak 2006 yılında karşımıza çıkmaktadır. Ekşi Sözlük‘te Turan Açıkmeşe başlığı altında yazılan yazıların ilki 2006 yılına aittir.

Bakanlıktan Açıklama

Adalet Bakanlığı konuyla ilgili, ilk olarak 2007 yılında sahte maille ilgili yazılı açıklamada bulunmuştur:

“Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı- Halkımıza Uyarı: Son günlerde karşılaşılan, sosyal sağlık tehdidi oluşturan, halka açık yerlerde kötü niyetli şahısların; Hepatit ve türevleri, AIDS; gibi bulaşıcı hastalık dağıtma girişimleri ile ilgili istihbaratlar alınmış ve bunların tüm yazılı, görsel basın ve Internet aracılığıyla en hızlı şekilde halkımıza iletilmesi zorunluluğu doğmuştur.”

Ancak bu açıklamaya rağmen metnin yıllar sonra gündeme gelmesinin ardından Kasım 2016‘da, Adalet Bakanlığı tekrardan bir açıklama yapma gereği daha duymuştur:


adalet bakanlığı basın açıklaması


“Sosyal medyada yayılan bu metin sahte ve uydurmadır.Söz konusu bildiri ile kötü niyetli kişi ve kişilerce toplumun hassas olduğu sağlık alanına yönelik panik havası oluşturulmak istenilmektedir. Bu girişimin Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ismi kullanılarak yapılmak istenilmesi sahte metne inandırıcılık sağlamayı amaçlamaktadır.”

Açıklamada, metnin amacının sağlık konusunda panik havası oluşturmak olduğunu ifade eden Adalet Bakanlığı, metni hazırlayanlar ve sosyal medyada yayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtmiştir.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-Adalet Bakanlığı 2-Facebook 3-Hürriyet 4-Ekşi Sözlük 5-CnnTürk

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?