ABD Bankalarını Hackleyip Filistin’e Yardım Yapan ve İdam Cezası Alan Cezayirli Yazılımcı İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gönderilen bu haberde, fotoğraftaki Hamza Bendelladj adlı yazılımcının ABD bankalarındaki 280 milyon doları hackleyerek Filistinli yardım kuruluşlarına gönderdiği ve bu yüzden idam cezasına çarptırıldığı iddia edildi.

Söz konusu iddia çoğunlukla yanlıştır. Görseldeki kişi Rus ortağıyla birlikte ABD bankalarını hacklemiştir; ancak idam cezasına değil, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca bu parayı Filistinli yardım kuruluşlarına gönderdiği iddiası ise avukatı tarafından yalanlanmıştır.


 

2016 yılında, Cezayirli hacker Hamza Bendelladj’ın (bin Dalaj) ABD mahkemesi tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı haberi medyada yer almıştı.

CNN’nin haberine göre, Cezayirli Bendelladj Ocak 2013’te Bangkok’ta polis tarafından tutuklanıp ABD’ye iade edildi ve ABD mahkemesince cezalandırılmasına karar verildi.

Mahkeme “Bx1” kod adıyla bilinen 27 yaşındaki hackeri bilgi sistemlerine virüs bulaştırmak ve dünyadaki birçok şirkete ve kuruma büyük zararlar vermekle suçladı. ABD’de 50 milyon bilgisayarın SpyEye adlı bu virüsten etkilendiği bildirildi.

50 milyondan fazla bilgisayara bulaşmış olduğuna inanılan SpyEye virüsünden ötürü Rus Aleksandr Andreevich Panin 9,5 yıl, ortağı Cezayirli Hamza Bendelladj ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, Aleksandr Andreevich Panin ve Hamza Bendelladj’in finans sektörüne yüz milyonlarca dolar zarara neden olduğu söylenen SpyEye kötü amaçlı yazılımlarının geliştirilmesinde ve dağıtılmasındaki rollerinden dolayı mahkum edildiği bilgisine yer verdi.


İdam Cezası Dedikodusu Nasıl Yayıldı? Parayı Filistinli Yardım Kuruluşlarına mı Aktardı?

İddia görselinde ayrıca Bendelladj’ın hacklediği ABD bankalarındaki milyonlarca doları Filistinli yardım kuruluşlarına gönderdiği ve idam cezasına çarptırıldığı iddia edilmişti.

5 Ocak 2013 tarihinde Tayland’ın Bangkok kentindeki Suvarnabhumi Havaalanında Malezya’dan Cezayir’e transit giderken yakalanan Bendelladj, gözaltına alındığında çekilen fotoğrafından dolayı “mutlu hacker” olarak adlandırıldı .2 Mayıs 2013 tarihinde Tayland’dan ABD’ye iade edildi.

İadesini takiben, sosyal medyada Bendelladj’in idam cezasıyla karşı karşıya kaldığına dair söylentiler başladı ve destekçileri onun korunmasını isteyen bir kampanya başlattı.

 

 

Hamza Bendelladj‘ın ABD bankalarındaki 280 milyon doları hackleyerek Filistinli yardım kuruluşlarına gönderdiği ve bu yüzden idam cezasına çarptırıldığı iddiası bir tweetle ortaya atıldı.

Paylaşımda, Hassan_JBr adlı kullanıcı, “Cezayir kahramanı, en tehlikeli 10 hackerden 1’i. 217 bankayı hackledi, Filistin’e 280 milyon dolar gönderdi. Cezası ne? Ölüm.” adlı bir paylaşım yaptı ve mesajı 4.500’den fazla retweet aldı.


 

ABD makamları iddiaları reddetti; ABD’nin Cezayir’deki büyükelçisi (o dönemdeki) Fransızca yazdığı bir tweetle, bilişim suçları işleyenlerin idam cezasına çarptırılmadığını söyledi.

 

Suçlu suçunu kabul etmesine rağmen, Bendellaj’ın destekçileri #FreeHamzaBendellaj ve #FreePalestine etiketlerini kullanarak serbest bırakılmasını talep eden Twitter paylaşımları yaptı.

 


 

Sosyal medya kullanıcıları tarafından ortaya atılan, Bendelladj’ın parayı Filistinli yardım kuruluşlarına aktardığı iddiası şehir efsanesi olmuş, web ortamlarında da paylaşılmıştır. A Jazeera haber kuruluşu, Bendelladj’ın avukatı Jay Strongwater’in Filistinli yardım kuruluşlarına para aktardığı iddiasını yalanladığı bilgisine yer vermiştir.


 

Görüldüğü üzere iddia çoğunlukla yanlıştır. Görseldeki Cezayirli Hamza Bendelladj Rus ortağıyla birlikte ABD bankalarını hacklemiştir; ancak idam cezasına değil, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca bu parayı Filistinli yardım kuruluşlarına gönderdiği iddiası ise avukatı tarafından yalanlanmıştır ve böyle bir yardım bilgisine ulaşılmamıştır.

 

yüzde 30 dogrula.org doğruluk yüzdesi 5'lik sistem %30

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3, kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler