Ana sayfa Genel 15 Temmuz Linç Edilen Asker İddiaları

15 Temmuz Linç Edilen Asker İddiaları

2396
0
15 temmuz linç edilen asker iddiası 4

15 Temmuz Linç Edilen Asker İddialarını inceledik.

15 Temmuz 2016

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ silahlı terör örgütünün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti.

Başını Kestiler İddiası

15 Temmuz’da yaşanan olaylarla ilgili asılsız iddialarda bulunan bazı yayın organları, darbe girişimi başarısızlığa uğradıktan sonra halkın, ‘askerlere linç girişiminde bulunduğu’, ‘masum askerlerin başını kestiğine’ dair iddialarda bulunarak, bazı fotoğraflar yayınlamışlardı.

Bu asılsız iddialara dair haberlere konu olan fotoğraflardan en çok paylaşılanı şuydu;


 

15 temmuz linç edilen asker iddiası

 

Bu fotoğraf yayınlanarak, ”halkın, masum askerin başını kestiği” yönünde iddialarda bulunuluyordu. Hatta söz konusu fotoğrafı farklı zamanlarda çekilmiş başka fotoğraflarla birleştirip, video halinde sunan paylaşımlar dahi yer almaktaydı. Bu fotoğrafa dair görsel arama gerçekleştirildiğinde ise, sonuçların iddialarla hiçbir alakası olmadığını görebilirsiniz.

 

 

 


İnternet’ten Alınmış

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre ise, ‘bir askerin köprüde başı kesilerek öldürüldüğü’ iddialarına ilişkin çıkan haberlerin yalan olduğu kaydedilmiştir. Haberi yapan bir muhabirin tespit edilmesi üzerine, gözaltına alındığı öğrenilmiş ve muhabirin ifadesi esnasında söz konusu fotoğrafı internetten aldığını söylediği belirtilmiştir.

Bu konuda haber yapan yayın organlarından biri olan Sözcü gazetesi ise, daha sonra fotoğrafın yanlışlığı ortaya çıkınca ilgili habere dair düzeltme yapmıştır.

Sahte Fotoğraf

Ayrıca, yabancı gazete ve medya organlarından da bu fotoğrafı yayınlayanlar, fotoğrafların yanlış olduğu anlaşılınca habere ilişkin düzeltme yapmışlardır.


15 temmuz linç edilen asker iddiası 1

(ÇEVİRİ)  DÜZELTME: @odatv tarafından haber yapılan, başı kesilen asker fotoğrafları sahtedir.


Hesaplarını Kapattılar

Bazı FETÖ yandaşı yayın organları ise, söz konusu fotoğrafa dair olayların gerçek olduğunu iddia eden videolar paylaşmıştı. Ancak paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığı fark edilince, bu paylaşımları yapanların büyük bir kısmı paylaşımlarını kaldırmış, diğerleri de hesaplarını kapatmışlardır.

15 temmuz linç edilen asker iddiası 3

Yayınlanan diğer videoların çoğunluğu erişilebilir olmamakla beraber, bir çoğunda da videoların içeriğinde böyle bir olay olmadığı, bazılarında ise sadece aynı fotoğrafları video formatında yayınladıkları görülmektedir.

video 1video 2 

Editör Notu:

Şehitler Köprüsü’nde (eski adıyla Boğaziçi Köprüsü’nde)  FETÖ silahlı terör örgütü üyelerinin darbe girişimine karşı halk mücadele etmiş ve şehitler vermiştir. 15 Temmuz’a ait bazı video görüntüleri;

video 1video 2 – video 3 – video 4

Güncelleme:

05.08.2017 tarihinde bazı gazetelerde yayınlanan haberlere göre; İstanbul Başsavcılığı’nın, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü iddianamesinde yer alan Adli Tıp, ekspertiz ve balistik inceleme raporları, HK33, MG3 ve G3 silahlarda kullanılmak üzere imal edilmiş ve 6136 sayılı yasaya göre ‘yasak’ niteliğinde fişeklerle, uzaktan atışla 34 kişinin vurulduğunu ortaya koymuştur. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki şüphelilerden 83’ünün beyanlarına, el svap analizlerine ve kamera kayıtlarına göre olaylar esnasında kesin olarak silah kullandıkları tespit edilmiştir. Bazı şüpheli erler ise ’emir aldık’, ‘vurduk’ diyerek suçlarını itiraf etti. Başsavcılık katilleri belirleyebilmek için kapsamlı çalışma ve analizler yaptı. Köprü krokisi üzerinde bulunulan yerler işaretlenmiş, şüphelilerin silahlarının türü ve otopsi raporlarında tespit edilen mermilerin karşılaştırılması ile geliş açısına göre yapılan inceleme, ateş eden darbecilerin gruplandırılarak tespit edilebilmesini sağlamıştır.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

YoutubeTwitterSözcüGünün yalanlarıHabervaktimAkşamHürriyet

[Toplam: 1   Ortalama: 1/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*