15 Temmuz Darbe Girişimi Sırasında Askerlerin Domuz Bağı İle Öldürüldüğü İddiası

Zeynep Türkyılmaz adlı Facebook kullanıcısının 15 Temmuz’da teslim olan askerlere yapılan işkence olduğunu ileri sürerek, “TESLİM OLAN 22 ASKERİ DOMUZ BAĞI İLE ÖLDÜRENLER, LANET OLSUN, KANLARINDA BOĞULUN İNŞALLAH” notuyla paylaştığı söz konusu iddia doğru değildir.

15 Temmuz darbe girişiminde domuz bağıyla öldürülen 22 askerimizin İstanbul’da bulunduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Görüntüler Türkiye’den değildir.

27 Mayıs 2014 yılına ait olan bu görsel, Ukrayna hükümet güçleri ile yapılan çatışmalarda öldürülen Rus yanlısı silahlı kuvvetlerin cesetlerini göstermektedir.

27 Mayıs 2014 Salı günü AP’den (Associated Press) Vadim Ghirda tarafından çekilen bu fotoğraf, Ukrayna’nın Donetsk kentinde bir şehir morguna aittir.

22 asker domuz bağı

22 asker domuz bağı

İngiliz Dailymail gazetesinin haberine göre, ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti’nden Leonid Baranov, yaklaşık 30 direnişçinin Salı günü Baranov, savaşçıların hükümet tarafından vurulduğu sırada yaralandığınıve bir kamyona götürüldükten sonra Donetsk’teki bir hastane morguna getirildiğini söylediği haberine yer verdi.

Baranov ayrıca 100 kadar isyancının öldürüldüğünü, yüzlerce yaralı olduğunu ve birçok cesedin henüz hükümet kontrolündeki bölgelerden çıkarılmadığını söylemişti.

AP gazetecileri de Kalinin morguna yığılmış çok sayıda cesedin fotoğrafını çekmişti. Ayrıca aynı saldırılarda ölen sivillerin de fotoğrafları medyaya yansımıştı.

22 asker domuz bağı

22 asker domuz bağı

22 asker domuz bağı

Söz konusu sayfada paylaşılan, 15 Temmuz darbe girişiminde domuz bağıyla öldürülen 22 askerimizin İstanbul’da bulunduğu iddiası doğru değildir.

kaynaklar: kaynak1kaynak2kaynak3kaynak4

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?