15.000 Osmanlı Askerinin Filistinliler Tarafından Kör Edilerek Öldürüldüğü İddiası

15.000 Osmanlı Askerinin Filistinliler Tarafından Kör Edilerek Öldürüldüğü İddiası başlıklı içeriğimizde, ihbar üzerinde gelen bir iddiayı inceledik. dogrula.org‘a gönderilen görsele göre, 1918 yılında, Filistin halkı tarafından 15.000 Osmanlı askerinin esir alınıp, kör edildiği ve sonrasında öldürüldüğü iddia edilmiştir. Ancak, 15 bin Türk askerinin Filistin halkı tarafından kör edilerek öldürüldüğü iddiası doğru değildir.

15 bin Osmanlı askerinin, Filistinliler tarafından kör edildiğine dair herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. İddianın çıkış noktası, 1918 yılında Filistin Cephesinde esir alınan 15 bin Türk askerinin İngilizler tarafından kimyasal maddeli su kazanlarına atılarak kör edildiği olayıdır. Bu olay, çeşitli resmi kaynaklarda farklı şekillerde geçmektedir fakat hiçbirinde Filistinliler tarafından yapıldığı bilgisi yoktur.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Filistin Cephesinde, İngilizler tarafından Osmanlı askerlerine karşı gerçekleştirilen olay, Seydibeşir Kampında meydana gelmiştir. Esir alınan 15 bin Osmanlı askeri, İngiliz doktorlar tarafından, içine bol miktarda yanıcı özelliğe sahip olan krizol maddesi konulan su dolu kazanlara sokulmuştur. Ardından krizolun yanıcı etkisiyle askerlerin gözleri kör olmuştur. 

Olayla ilgili olarak 1921’de Meclise, İngiliz doktorları ve komutanlarının cezalandırılması için önergeler sunulmuş fakat başarılı olunamamıştır. 2009 yılında MHP Milletvekili Oktay Vural, dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül‘e, Seydibeşir Kampında yaşanan olaylarla ilgili yazılı soru sormuştur.


 


MHP Milletvekili Vural, Seydibeşir Kampında yaşanan olayla ilgili şu soruları sormuştur:

“Söz konusu olayın failleri hakkında tarihte ne tür girişimlerin yapıldığı tespit edilmiştir? İngiltere bu olay hakkında nasıl bir tavır içinde olmuştur?
Birinci Dünya Savaşında insanlık dışı muamelelere tabi tutulan, topluca katledilen
askerlerimiz veya milletimizin maruz kaldığı bu tûr olayların tesbiti yapılmış mıdır? Bu tür
İnsanlık dışı muamelenin ve katliamın yer aldığı kaç olay tespit edilmiştir? Bu konuda yazılı bir doküman bulunmakta mıdır ve yayınlanmış mıdır?” 

Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül’ün cevabında ise, olaya sebep olanların İngilizler olduğu kabul edilmiş ancak Osmanlı askerlerinin kör edilmelerinin kasti yapılmadığı, yanlış ilaç verilmesi sonucu böyle bir olayın gerçekleştiği söylenmiştir:

“Birinci Dünya Savaşında İngilizlere esir düşen Türk askerlerinin kasten kör edildiklerine dair iddialara ilişkin olarak, ATAŞE Başkanlığı kütüphanesinde iki eser mevcuttur.

… Ayrıca ATAŞE Başkanlığı arşivinde, 7’nci Kolordu Komutanı Ali Nadir Bey tarafından Harbiye Nezaretine 4 Mayıs 1919 tarihinde gönderilen bir belgeye göre esir düşen ve İzmir’e gelen askerler arasında 303 askerin kör olarak döndükleri belirtilmiştir. Rapor, arşiv ve söz konusu eserlerde yapılan araştırmalar sonucunda, İngilizlerce kasti olarak bir kör etme olayının gerçekleştirilmediği, ancak özellikle İngilizlere esir düşen Türklerden binlercesinin kamplardan kör döndükleri, bu olaylardan bazılarının yanlış ilaç verilmesi sonucunda meydana geldiği belirtilmektedir.
Bilgilerinize sunarım.” 


 


Milli Savunma eski Bakanı Gönül’ün cevapladığı yazılı soru önergesinde 1918 yılında yaşanan olayla ilgili 2 kaynak belirtilmiş ve önerge bu kaynaklara göre cevaplandırılmıştır.

TRT 2 kanalında yayınlanan bir programdan alınan aşağıdaki videoda ise, Osmanlı askerlerinin İngilizler tarafından kör edildiği belirtilmektedir. Videoya göre; 1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşması ile Birinci Dünya Savaşı sona erdiğinde, devletler arası görüşmelerin sürdüğü sıralarda esir askerler kamplara toplanmaktaydı. İngilizler de 135.000 ile 150.000 civarındaki Osmanlı askerlerini Seydibeşir Kampında esir olarak tutmaktaydı. 16. Tümenin 48. Alayına bağlı 15.000 Osmanlı askeri bu kampta, çeşitli işkencelere ve açlığa maruz kalmış ve İngilizler tarafından kör edilmişlerdir.


Söz konusu iddiaya göre, 15 bin Osmanlı askeri Filistin halkı tarafından değil, Seydibeşir Kampında esir alan İngilizler tarafından kör edilmişlerdir. Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül’ün, Oktay Vural’ın yazılı soru önergesine verdiği cevap da göz önünde bulundurulduğunda, olayın Filistin halkı ile ilgisi olmadığı, kasti ya da kasti olmayarak İngiliz komutan ve doktorlar tarafından yapıldığı görülmektedir.Kaynaklar: TBMM 1, TBMM 2, TBMM TutanaklarTRT, mehmetciktv.com


Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,905TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler