Ana sayfa Genel 100 bin Polisin İstanbul’a Getirilerek Oy Kullandırılacağı İddiası

100 bin Polisin İstanbul’a Getirilerek Oy Kullandırılacağı İddiası

330
0

 

Sosyal medya ve İnternet ortamlarında, yenilenecek İstanbul seçimlerinde başka şehirlerden 100 bin polisin gelip oy kullanacağı iddiaları dolaşmaktadır.

Söz konusu iddialar doğru değildir. İçişleri Bakanlığı iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve seçmen listelerinin 31 Ocak itibarıyla kesinleştiğini açıklamıştır. Seçimlerin yenilenmesi gereken yerlere ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu 1683 sayılı kararda seçmen listelerinde güncelleme yapılmayacağı net bir şekilde ifade edilmiştir.

İçişleri Bakanlığı Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda, 100 bin polisin İstanbul’a getirilerek oy kullandırılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve seçmen listelerinin 31 Ocak itibarıyla kesinleştiğini açıklamıştır.


Bakanlığın Açıklama Metni

Bakanlığın paylaşımında, “Sosyal medyada kasıtlı olarak servis edilen ikamet zorunluluğu olmaması nedeniyle 100.000 Polisin İstanbul’a getirilerek oy kullandırılacağına ilişkin gerçek dışı paylaşımların yanıltıcı bir algı oluşturmaması adına, gerçek durumun kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur.” ifadesi yer almıştır.

 

 

 

Seçimlerin yenilenmesi gereken yerlere ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu 1683 sayılı kararda seçmen listelerinde güncelleme yapılmayacağı net bir şekilde ifade edilmiştir:

 


298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da yer alan ilgili kısım:

 


 

Görüldüğü üzere iddia doğru değildir. İçişleri Bakanlığı iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve seçmen listelerinin 31 Ocak itibarıyla kesinleştiğini açıklamıştır. Seçimlerin yenilenmesi gereken yerlere ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu 1683 sayılı kararda seçmen listelerinde güncelleme yapılmayacağı net bir şekilde ifade edilmiştir.

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*